Prasa czy ręcznie?

Prasa czy ręcznie?

Osoby zajmujące się wykonywaniem złożonych czynności związanych z obróbką metali czy tez innych wymagających materiałów często decydują się na wykorzystanie prasy w swoich zakładach tak aby zmniejszyć ilość potrzebnej siły fizycznej i zastąpić konieczność ręcznego wykonywania trudnych i męczących czynności wykonywanych prze ludzi, maszynami.

Jaką prasę wybrać?

Przemysł wykorzystujący prasy to ogromny rynek. Urządzenia te mogą być wykorzystywane prze wszelkiego rodzaju zakłady zajmujące się obróbką zarówno metalu jak i drewna. Rodzaj materiału jaki jest przetwarzany przez dany zakład będzie miał kluczowe znaczenie w doborze odpowiedniego urządzenia. Nie należy także lekceważyć ilości miesięcznej produkcji wykonywanej w danym zakładzie gdyż w takim przypadku można dokonać wyboru polegając jedynie na cenie – jednocześnie zmniejszając ilość miesięcznie produkowanych produktów czy też półproduktów a z drugiej strony przeinwestowanie sprawi, że maszyna nie będzie wykorzystywana w stu procentach. W takiej sytuacji nasza inwestycja nie przyniesie zamierzonego czy też maksymalnego zwrotu.

Nacisk ma znaczenia

Pod rozwagę powinniśmy także brać czynnik, którym jest nacisk prasy. Materia, które będziemy mieli zamiar obrabiać – do zmiany swoich właściwości – potrzebuje odpowiednio dobranych parametrów nacisku. Wartości te nie mogą spowodować uszkodzenia obrabianego materiału ale muszą być wystarczająco wysokie aby doprowadzić do zmian w jego kształcie. Nieodpowiednio dobrany parametr nacisku może powodować nadmierne przeciążenie urządzenia przez co może dochodzić do nadmiernego zużycia części.

Wysokość

Oprócz samej wysokości prasy należy także brać pod uwagę wysokość obrabianego materiału. Tak zwany “skok” pozwala nam określić przestrzeń, w której można umieścić dany materiał, tak aby po wykonaniu prasowania przyjął odpowiedni kształt. Wysokość samej maszyny będzie charakteryzował przemysł, w którym będzie działać dany zakład zajmujący się obróbką. Należy pamiętać, że im większe będą produkty czy też półprodukty zamawiane przez zleceniodawcę tym większa maszyna będzie niezbędna do wykonania danego zadania. Dlatego też aby korzystać z największych maszyn potrzebne jest odpowiednie pomieszczenie pozwalające na swobodną pracę urządzenia. Parametry każdej maszyny można sprawdzić w jej specyfikacji. Pozwoli to nam na dokładne rozplanowanie hali produkcyjnej, tak aby efektywność wykonywanych tam działań była jak największa. Właśnie to pozwoli nam na maksymalny zwrot z zainwestowanych pieniędzy.