Owczarki podhalańskie – charakterystyka rasy

Owczarki podhalańskie – charakterystyka rasy

Owczarki podhalańskie cieszą się reputacją psów czułych i łagodnych. Chociaż wciąż, zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, wykorzystywany jest jako pies pasterski i stróżujący, coraz częściej rodziny oraz osoby prywatne decydują się na jego zakup w charakterze towarzysza i czworonożnego przyjaciela. Czy z omawianym psem poradzi sobie nawet niedoświadczony właściciel? Czego należy spodziewać się po zwierzęciu tej rasy?

Historia rasy

Rasa przypominająca owczarka podhalańskiego została opisana w XVII wieku, choć spekuluje się, iż podobne psy zamieszkiwały Tatry i Beskidy jeszcze setki lat wcześniej. Ich pochodzenie jest owiane tajemnicą – według spekulacji, mogą być spokrewnione między innymi z mastifem tybetańskim, czuwaczem słowackim oraz kuvaszem węgierskim. Owczarki podhalańskie pełniły funkcję psów stróżujących, ochraniając stada pasących się w górach owiec. Ich biała sierść była cechą pożądaną, pozwalała bowiem z łatwością odróżnić zwierzęta pasterzy od niebezpiecznych wilków.

Charakter

Owczarek podhalanski ma sławę łagodnego olbrzyma. Jest oazą spokoju, uwielbia pieszczoty i doskonale dogaduje się z dziećmi. Posiada przy tym silny instynkt obronny, należy więc bardzo uważać, by nie czuł się zagrożony. Nie wykazują instynkty łowieckiego, są jednak nieufne i czujne wobec nieznajomych. Cieszą się także wysoką inteligencją.
Ze względu na duże rozmiary, niezależność oraz silny instynkt stróżujący owczarki wymagają treningów już od najmłodszych lat. Najlepiej czuje się w dużym ogrodzie, mając do dyspozycji znaczną ilość przestrzeni. Owczarki nie są najczęściej bardzo aktywne fizycznie i łatwo męczą się podczas energicznej zabawy, docenią za to długie i spokojne spacery.

Pielęgnacja i zdrowie

Owczarki podhalańskie nie wymagają częstych kąpieli. Przechodzą okresy linienia, dlatego wymagają dokładnego szczotkowania. Warto pilnować stanu ich łap, oczu oraz uszu. Psy omawianej rasy dobrze znoszą niskie oraz wysokie temperatury, jednak w lecie muszą mieć dostęp do zacienionych, chłodniejszych miejsc. Owczarki podhalańskie często cierpią na zespół skręcania żołądka. Chcąc uniknąć tej choroby, warto podawać psu jedzenie częściej, dbając, by jednorazowo nie zjadł zbyt dużej porcji. Innym powszechnym problemem jest dysplazja stawu biodrowego, spowodowana zbyt ciężkim wysiłkiem fizycznym. W celu jej uniknięcia, warto ograniczyć intensywne zabawy z psem i wyładowywać jego energię w spokojniejszych warunkach, np. podczas długich, niespiesznych spacerów.

Więcej o rasie: https://petportal.pl/owczarek-podhalanski-podhalan-opis-rasy-mm/