Nokia 8

Nokia 8

Nokia to cieszący się światowej sławy przedsiębiorstwo, będące między innymi twórcą legendarnej Nokii 3310. Model Nokia 8 to najnowsze dziecko fińskiego potentata. Nokia 8 to smartfon flagowy, wyposażony w system operacyjny Android 7.1 Nougat. Jest efektem zastosowania unikalnego procesu produkcji – składa się w całości z jednego kawałka aluminium serii 6000 oraz tafli szkła Gorilla Glass 5. Daje to elegancki wygląd, połączony z optymalnym rozprowadzaniem wytworzonego ciepła po tylnej ściance obudowy. Sercem smartfona jest układ graficzny Ardeno 540 oraz ośmiordzeniowy chipset Qualcomm Snapdragon 835, znanym z innych modeli takich jak Nubia Z17, czy też Xiaomi M6. Nokia 8 posiada także 4 GB operacyjnej pamięci RAM a także 64 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej, mogącej w praktyce zostać rozszerzoną, choć nie zawsze, kartą pamięci.

Obraz jest wyświetlany na matrycy IPS LCD o przekątnej 5.3 cala i rozdzielczości Quad HD – 2560 x 1440 pikseli. Przy maksymalnie ustawionej jasności osiąga około 650 nitów, co jest wartością gwarantującą czytelność nawet przy dość mocnym oświetleniu zewnętrznym. Jedną z zastosowanych w modelu innowacji jest pojawienie się nowych, opracowanych przez Zaissa elementów optycznych. Należą do nich obiektywy przedniej kamerki oraz podwójnego aparatu. Nokia 8 posiada dwie matryce o rozdzielczości 13 Mpix. Piksele mają wielkość 1,12 mikrona. Pierwsza z matryc to optycznie stabilizowany sensor RGB, zaś druga jest monochromatyczna.

Aparat obsługiwany jest systemem ISP Qualcomm Spectra, wykorzystującym technologią ClearSight. Dzięki temu aparat wykorzystuje dane zbierane przez czarno – białą matrycę w celu polepszenia jakości obrazów zdjęć wytwarzanych przez główny sensor. Wyostrzanie obrazu opiera się na detekcji fazy oraz laserowym pomiarze.

Kolejną funkcją wyróżniającą dzieło Nokii od konkurencji jest system DualSight. Umożliwia on wykorzystanie obu aparatów (przedniego i tylnego) jednocześnie. Dzięki temu użytkownicy mogą dzielić się z innymi nie tylko tym, co zobaczyli, ale także i swoją reakcją na to.