Jak zadbać o psie pazury?

Jak zadbać o psie pazury?

Posiadając zwierzaka wszystkie niezbędne dla niego czynności pielęgnacyjne możemy wykonać u specjalistów w tej dziedzinie. Jednym z takich zabiegów jest obcinanie paznokci u psa. Czasami jednak z różnych względów wolimy uniknąć zbędnych wizyt u weterynarza i zastanawiamy się czy konieczne jest chodzenie do niego w celu wykonania prostych czynności pielęgnacyjnych. Warto więc dowiedzieć się jak wygląda przebieg obcinania paznokci psu, aby ocenić czy jesteśmy w stanie samodzielnie zadbać o tę kwestię w przyszłości.

Samo się nie zrobi

W idealnej rzeczywistości psie pazury powinny ścierać się samodzielnie o podłoże przy okazji przemieszczania się czworonoga. Rzeczywistość nigdy jednak nie jest idealna i zazwyczaj pazury nie ścierają się wystarczająco. Prowadzi to do ich nadmiernego przyrostu. Pazur taki może zacząć się zawijać, co może utrudnić, a nawet uniemożliwić psu poruszanie się.

Jak obcinać pazury – lekarz, czy samodzielnie?

W celu samodzielnego obcięcia pazurów u psa należy zaopatrzyć się w specjalną obcinaczkę. Przyrządy przeznaczone dla ludzi nie podołają tej roli i zamiast obciąć pazur jedynie go zmiażdżą. Zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt możemy przystąpić do skracania paznokci. Musimy jednak pamiętać o tym, że w psich pazurach znajduje się tak zwana macierz. Jest to część wewnątrz pazura, której nie powinniśmy naruszać. Przecięcie jej spowoduje krwawienie i wywoła u psa ból. Macierz nie ma swojej określonej długości. Zależy ona bowiem bezpośrednio od długości pazura. Jeżeli widzimy więc, że pazury są długie powinniśmy obciąć odrobinę, odczekać kilka dni i powtórzyć tę czynność. Prawidłowo obcięte pazury to takie, które nie dotykają ziemi gdy pies stoi.

Zalety i wady

Pamiętajmy, że psie pazury należy skracać regularnie, ponieważ rosną one przez całe jego życie. Raz więc zaopatrzeni w odpowiedni przyrząd do ich obcinania jesteśmy w stanie bez ponoszenia dodatkowych kosztów oraz konieczności umawiania się na wizytę do weterynarza wykonywać ten zabieg samodzielnie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie abyśmy korzystali w tym celu z usług specjalistów.