Ziemia zmaga się obecnie z kryzysem klimatycznym. Wszechobecne stają się susze, powodzie, huragany i tajfuny. Ceny żywności oraz opłat za wynajem domu drożeją. Naukowcy i ekolodzy alarmują-nie ma czasu na odległe projekty i ustawy, należy działać, jak najszybciej i to doraźnie. Działania proekologiczne można wdrożyć poprzez codzienne, drobne nawyki, ale i zastosować najnowocześniejsze technologie w swoim mieszkaniu.
Korzyści płynące ze Słońca
Mieszkańcy coraz chętniej i częściej szukają nowoczesnych rozwiązań, by móc je zastosować w swoim domu. Producenci, dostrzegając potrzeby klienta, dostosowują i unowocześniają swoje oferty. Wiele firm stawia na odnawialne źródła energii.
Ciekawą propozycją, wśród dostępnych rozwiązań ekologicznych, stanowią instalacje PV Zastosowane panele przechwytują energię słoneczną, przetwarzając ją w elektryczną, w postaci prądu stałego. W ten sposób prąd bezpośrednio może płynąć do sieci elektroenergetycznej.
Solary
Nie są to jednak, jak często się klientom wydaje, popularne solary. Fotowoltaika to znacznie bardziej złożony proces. Zastosowane, wewnętrzne panele, zawierają w sobie ogniwa z płytek krzemowych. Dzięki nim dom samodzielnie produkuje i zużywa energię! Solary natomiast gromadzą energię, by potem móc podgrzewać wodę.
Dom jak mała elektrownia
Instalacje PV montowane są na dwa sposoby. Najczęściej wykorzystuje się konstrukcję wsporczą dachu. Istnieje też możliwość umiejscowienia ich na gruncie.
Fotowoltaika to inwestycja w przyszłość. Dom, niczym mała elektrownia, przechwytuje energię, przetwarza ją, ale i w przypadku nadwyżki, potrafi ją magazynować.
Aspekt ekonomiczny
Polskie prawo zezwala (od 2016 roku), by obywatele, dla użytku własnego, produkowali energię, korzystając z instalacji. Tym samym energia zgromadzona w ciągu dnia, może być zużyta w nocy. Ustawodawca jednak określa- zgromadzoną energię trzeba spożytkować w ciągu roku. Innymi słowy, tyle ile uda się wyprodukować, należy wykorzystać.
Polski klimat
Potencjalny klienta rozważa także specyfikę klimatyczną, w której mieszka. W Polsce, znacznie częściej wstępują zachmurzenia i opady. Daleko nam do śródziemnomorskich krajów, gdzie przeważają słoneczne dni. Czy zatem instalacja PV będzie dobrą inwestycją? Oczywiście! Po pierwsze zmiany klimatyczne nie omijają Polski. Zacierają się granice pomiędzy poszczególnymi porami roku. Jeśli jednak rok będzie deszczowy, też nie ma powodu do obaw-zawsze można skorzystać ze zmagazynowanych zapasów. Wykwalifikowani pracownicy zawsze przed montażem, prowadzą wywiad z właścicielami. Ustalają, która ze stron jest najbardziej nasłoneczniona. Należy pamiętać, że fotowoltaika to nowoczesny sprzęt, zawierający urządzenia o dużej wydajności i jakości.
Instrukcja obsługi
Instalacje PV zbudowane są ze stałych części. Żadna z nich w trakcie pracy nie ulega przemieszczeniu, tym samym ich żywotność się zwiększa. Producenci zapewniają zazwyczaj 10-letni okres gwarancyjny dla ukrytych wad modułów fotowoltanicznych i nawet 25-letni na generowaną moc. Wszystko odbywa się automatycznie, nie ma potrzeby wykonywania prac ręcznych. Działania serwisowe także nie są wykonywane, co nie tylko stanowi atut produktu, ale i zmniejsza cenę użytkowania.
Korzyści dla środowiska
Instalacja PV działa bezgłośnie, nie zanieczyszcza środowiska w przeciwieństwie do elektrowni tradycyjnych-szacuje się, że produkcja 1kWh emituje 810 dwutlenku węgla. Jest to zatem doskonały wybór, gdy zależy nam na ochronie przyrody. Producenci podkreślają, że moduły są prawie w całości poddawane recyklingowi, a ich komponenty są przyjazne naturze. Poza tym zyski do domowego budżetu są bardzo duże. Średnio rachunki za energię spadają, aż do opłat stałych.