Na co uważać, kupując telefony używane? 5 wskazówek dla kupujących

Na co uważać, kupując telefony używane? 5 wskazówek dla kupujących

Telefony komórkowe, zwłaszcza nowoczesne smartfony, nie należą do najtańszych urządzeń. Nic więc dziwnego, że niektórzy decydują się na zakup używanych sprzętów, które można znaleźć w atrakcyjnych cenach. Wybierając konkretny model, trzeba jednak wiedzieć, na co uważać, żeby nie okazało się, że jest on uszkodzony lub nawet kradziony. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie używanych telefonów komórkowych?

Gdzie kupić używane telefony komórkowe?

Używane telefony komórkowe najczęściej można kupić w Internecie. Warto sięgnąć do anonsów lokalnych, by móc urządzenie obejrzeć i dopiero wtedy zdecydować się na zakup. Telefony używane w ogłoszeniach serwisu Sprzedajemy.pl wystawiane są głównie przez prywatnych właścicieli. Podczas spotkania, jeśli dany telefon spełni wymagania i będzie zgodny z opisem w Internecie, można pomyśleć jeszcze o negocjacjach, by obniżyć cenę urządzenia. Używane telefony są jednak dostępne nie tylko online. Stacjonarnie można znaleźć je w komisach, gdzie również mogą być one w niższych cenach, warto jednak wcześniej zrobić rozeznanie odnośnie kosztów konkretnych modeli, żeby nie przepłacać. Serwisy z ogłoszeniami, w porównaniu do lombardów, wypadają jednak znacznie lepiej, a to za sprawą większej ilości ofert.

Jak kupować używane telefony komórkowe?

Podczas zakupu używanych sprzętów należy pamiętać o tym, by nie kupować kota w worku. Bezpieczniej jest więc nie płacić od razu za telefon, a zamiast tego umówić się na odbiór osobisty. Jeśli okaże się, że urządzenie jest zniszczone, nie da się go włączyć, nie ma w komplecie ładowarki itp., wówczas nie musimy wcale go kupować.

Sprawdzanie numeru IMEI

Każdy telefon ma nadany indywidualny numer identyfikacyjny. Za jego pomocą można ustalić, kiedy urządzenie zostało wyprodukowane oraz jaki jest stan gwarancji. Są również strony internetowe, które pozwalają na sprawdzenie za pomocą tego numeru, czy telefon nie został skradziony, warto więc to zrobić, zanim zdecydujemy się na zakup. IMEI widoczny jest pod baterią telefonu, na tylnej pokrywie lub na pudełku. Istnieje jeszcze możliwość sprawdzenia go po wpisaniu konkretnej komendy w urządzeniu (*#06#).

Dokumentacja telefonu komórkowego

Kupując używany telefon komórkowy, warto poprosić również o wgląd do jego dokumentacji. Chodzi głównie o dowód zakupu i kartę gwarancyjną. Dzięki temu można sprawdzić, w jakim sklepie zostało kupione urządzenie, czy jest jeszcze objęte gwarancją i jakie ewentualnie naprawy były przeprowadzone. Decydując się na zakup telefonu w komisie, możemy zapytać, czy sprzedawca udziela gwarancji na sprzęt, chociażby na kilka dni, żeby sprawdzić, czy telefon faktycznie jest sprawny i zgodny z opisem.

Pierwsze włączenie telefonu – co sprawdzić?

Podczas pierwszego włączenia telefonu, warto sprawdzić, czy nie ma on blokady simlock. Za jej zdjęcie trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Należy przyjrzeć się też wyświetlaczowi, a raczej temu, czy nie widać na nim tzw. martwych pikseli. Sprawdzić trzeba też porty, czy działa ładowanie telefonu, wyjście słuchawkowe, slot na karty. Konieczne jest także zrobienie testowych zdjęć, żeby zobaczyć, czy aparaty są sprawne. Zaleca się również wykonanie połączenia, żeby upewnić się, czy mikrofon lub głośnik nie jest uszkodzony.