Dlaczego on tak szczeka?

Dlaczego on tak szczeka?

Irytacja poziomem hałasu generowanym przez naszego czworonożnego przyjaciela może częśto wprawiać nas w zakłopotanie. Sąsiedzi nie zawsze są tak wyrozumiali jakbyśmy sobie tego życzyli a i sami często mamy ochotę odpocząć od miejskiej wrzawy i hałasu. Pies to ogromna odpowiedzialność a także wyzwanie.

Co zrobić gdy pies zachowuje się zbyt głośno

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na uspokojenie psa jest wykonanie przez ich właścicieli, odpowiedniego treningu pozwalającego na nauczenie zwierzęcia dobrych zasad. Można to porównać do wychowania dziecka. Rozpieszczone dziecko będzie hałasowało, będzie bałaganiło i nie będzie zwracało uwagi na to, że komukolwiek może wyrządzać krzywdę czy też, że właśnie komuś przeszkadza. Tak samo ma się sprawa z pasami. To brak odpowiedniego treningu sprawia, że nasz czworonożny przyjaciel nie jest “dostosowany” do życia w społeczeństwie.

Czy mogę zrobić to sam?

Wychowanie psa nie jest niemożliwe – nawet jeśli zwierze to ma już pewne lata za sobą. Przypadki ze starszymi zwierzętami mogą być czasem trochę trudniejsze jednak nie należy rozkładać rąk. W internecie istnieje ogromna ilość dostępnych treningów pozwalających dostosować zachowanie swojego zwierzęcia tak aby nie przeszkadzał on nam ani naszym sąsiadom. Pies potrzebuje treningu. Trening ten można wykonać samodzielnie lub w wielu miastach mamy możliwość skorzystania z usług profesjonalnego trenera zwierząt. Trener taki dokładnie wiem czego potrzeba naszemu czworonożnemu przyjacielowi, przez co będzie mógł – na podstawie szybkiej analizy – przygotować odpowiedni zestaw ćwiczeń i zająć się zwierzęciem.

A co gdy potrzeba szybkich efektów

W przypadkach gdzie potrzebna jest szybka interwencja, tak zwanych “wóz albo przewóz” mamy także możliwość skorzystania z elektronicznego urządzenia o nazwie obroża antyszczekowa. Obroża ta ma za zadanie ukarać psa za nieodpowiednie zachowanie. Zasada jest prosta – jeśli pies szczeka – obroża daje nieprzyjemny dla niego impuls który po krótkim czasie stanie się skojarzony ze złym zachowaniem. Skuteczność skojarzeń udowodnił pewien naukowiec o nazwisku Pawłow. W eksperymencie przeprowadzonym przez tego człowieka zapalano światło za każdym razem kiedy psy miały być nakarmione. Po krótkim czasie powstało skojarzenie – zapalone światło równa się jedzenie. Udowodniono skuteczność tej metody poprzez próby dalszego zapalania światłą. Kiedy naukowiec zapalał światło psy zaczęły się ślinić nawet gdy nie otrzymywały jedzenia. Eksperyment ten można znaleźć pod nazwą “psy Pawłowa”. Dokładnie tak – lecz karząc a nie nagradzając – działa obroża antyszczekowa.